26 marca odbyło się zebranie przedstawicieli służb, instytucji państwowych i polskich producentów bezzałogowych statków powietrznych. Podczas spotkania omówiono zagadnienie włączenie systemów bezzałogowych do wsparcia działań związanych ze zwalczaniem skutków epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Nazajutrz bezzałogowce sterowane przez operatorów spółki Flytronic wykonały loty testowe nad Śląskiem, które – jak oświadczyła Grupa WB – potwierdziły skuteczność produkowanych przez nią systemów bezzałogowych w monitorowaniu zwyczajowych miejsc skupisk ludzkich. Obszary, na których gromadzi się duża liczba osób, są traktowane jako najbardziej sprzyjające niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Loty testowe potwierdziły, że drony mogą być wykorzystane do wsparcia wszystkich służb wyspecjalizowanych w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

– Opracowane przez nas samoloty FlyEye wykorzystywane są nie tylko przez komandosów i artylerię, ale także przez pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych – powiedział prezes spółki Flytronic Jarosław Zając. – Tych samych bezzałogowców używa również Straż Graniczna do codziennego monitorowania zewnętrznej granicy Unii Europejskiej Nasze bezzałogowce są gotowe do wsparcia pracy służb mundurowych w walce z epidemią. Grupa WB dysponuje nie tylko sprawdzonymi systemami, ale oddaje do dyspozycji służb państwowych również doświadczonych operatorów.

Samoloty FlyEye mogą służyć do obserwowania z powietrza szlaków komunikacyjnych, skupisk ludności, popularnych miejsc rekreacji oraz obszarów trudno dostępnych i nieobjętych żadną inną formą nadzoru. Przekaz obrazu z bezzałogowego systemu następuje w czasie rzeczywistym w dowolne miejsce w Polsce, do jednego lub wielu odbiorców jednocześnie.

Wczoraj weszły w życie nowe zasady bezpieczeństwa, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i choroby COVID-19. Aby zahamować wzrost liczby zakażeń, konieczne jest pozostawanie w izolacji i przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Informacje na ten temat można przeczytać na stronie gov.pl/koronawirus.

Zobacz też: Testy nEUROna z Rafale’ami i AWACS-em

(Informacja prasowa)

Grupa WB