Dwie spośród trzech jednostek desantowych US Navy mających brać udział w manewrach „Trident Juncture” u wybrzeży Norwegii nieoczekiwanie zakończyły swoją podróż w porcie w Reykjavíku. Powodem tego były surowe warunki panujące na północnym Atlantyku, które lekko nadszarpnęły stan fizyczny jednego z okrętów oraz zdrowie płynących nimi żołnierzy piechoty morskiej i marynarzy.

22 października podczas sztormu okręt desantowy USS Gunston Hall (LSD 44) typu Whidbey Island doznał uszkodzeń w obrębie doku dla pojazdów amfibijnych i przebywających w nim barek desantowych typu LCU. Inny okręt grupy, USS New York (LPD 21) typu San Antonio, profilaktycznie również zatrzymano na Islandii. Obie jednostki pozostać tam miały do czasu oszacowania rozmiarów zniszczeń.

Jak dowiedział się serwis USNI News, kilku żołnierzy obecnych na pokładach w czasie przejścia przez obszary sztormowej pogody doznało niegroźnych, powierzchownych obrażeń, zaś wielu doświadczyło objawów choroby morskiej. W związku z tym na największe od lat ćwiczenia NATO w Europie dotrzeć miał tylko okręt dowodzący zespołem, śmigłowcowiec desantowy USS Iwo Jima (LHD 7) typu Wasp.

Wcześniej, z uwagi na trudne warunki na morzu, przełożono z 16 na 17 października, a następnie całkowicie odwołano ćwiczebny desant z amerykańskich okrętów u wybrzeży Islandii. Aby uniknąć dalszych strat, zmieniano nawet trasę zespołu. Tym samym najeżona trudnościami droga na manewry stała się dla sztabowców US Navy i US Marine Corps nieplanowanym szkoleniem z zarządzania ryzykiem.

Z całej sytuacji tłumaczy się dowódca 2. Ekspedycyjnej Grupy Szturmowej, kontradmirał Brad Skillman, mówiąc, że jeśli nie chodzi o realne działania bojowe, lepiej jest się zatrzymać, niż niepotrzebnie narażać personel na zagrożenie. Przy okazji potwierdziły się przypuszczenia, że dwie dekady rozprężenia na linii Waszyngton – Moskwa zmniejszyły wprawę sił desantowych USA w działaniach na północy Europy.

Zobacz też: Flota desantowa US Navy powoli rośnie w siłę

(usni.org; na fot. żołnierze podczas prac przy pojazdach AAV7 w doku USS Gunston Hall)

US Army / Pfc. Lorraine S. Mendoza