12 września kolejny rejs rozpoczęły okręty grupy bojowej lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN 75). Byłby to zupełnie rutynowy przydział jednostek US Navy, gdyby nie to, że niszczyciele i krążownik tym razem wyszły w morze bez stanowiącego trzon zespołu dość intensywnie ostatnio używanego Trumana.

Bazę w Mayport na Florydzie opuściły niszczyciele USS Lassen (DDG 82) i USS Farragut (DDG 99). Spotkają się z nimi dwa okręty z portu Norfolk w Wirginii: kolejny Arleigh Burke, USS Forrest Sherman (DDG 98), i odpowiedzialny za dowodzenie ochroną Trumana krążownik USS Normandy (CG 60) typu Ticonderoga. Lotniskowiec ze skrzydłem lotniczym ma do nich dołączyć „tak szybko, jak to będzie możliwe”.

Zarówno USS Harry S. Truman, jak i jego eskorta, powinny były wypłynąć na początku września. Jak podał jednak 31 sierpnia serwis USNI News, na Trumanie nastąpiła awaria systemu dystrybucji energii elektrycznej. Problem okazał się na tyle poważny, że 4 września okręt znalazł się wśród tych, które nie opuściły portu w Norfolku w obliczu zbliżającego się huraganu Dorian. Wedle oficjalnego komunikatu usterka nie narusza stref ochronnych reaktorów atomowych lotniskowca i nie zagraża bezpieczeństwu załogi.

I tak już wystarczająco niezręcznej sytuacji powagi dodaje fakt, że niedawno rozważanego do wycofania Trumana nie ma czym zastąpić. Jedynym sprawnym lotniskowcem we Flocie Atlantyku wydaje się obecnie USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69). Ike jest jednak w zbyt wczesnej fazie odzyskiwania zdolności bojowej po długim remoncie, aby można go było wysłać w rejs bez zwiększonego ryzyka.

Przedstawiciele amerykańskiej marynarki wojennej przypominają, że choć mocno przyzwyczajono się do możliwości, jakie daje grupie bojowej lotniskowiec, także bez niego grupa kilku okrętów stanowi liczący się potencjał. Dysponuje ona między innymi pociskami manewrującymi Tomahawk, silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym oraz własną niewielką flotyllą śmigłowców Seahawk.

Zobacz też: US Navy: Flota Atlantyku ma jeden sprawny lotniskowiec

(usni.org; na fot. uzbrojony śmigłowiec MH-60S na tle Trumana)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Scott Swofford