Szwajcarska agencja zamówień obronnych Armasuisse wysłała Saabowi oficjalną rekomendację, żeby Gripen E nie brał udziału w zaplanowanych próbach w locie. Zgodnie z wcześniejszymi planami szwedzki myśliwiec miał być testowany w 25. i 26. tygodniu roku.

Powodem rekomendacji jest to, że Szwajcarzy chcą przetestować jedynie samoloty będące w 2019 roku w gotowości operacyjnej. Gripen E ciągle znajduje się w fazie rozwoju. Ma wejść do służby znacznie wcześniej niż planowane są dostawy myśliwców dla Szwajcarii, jednakże harmonogram prac nad Gripenem E nie wpasowuje się w szwajcarski wymóg testowania jedynie samolotów w gotowości operacyjnej i w związku z tym JAS 39 nie weźmie udziału w próbach.

Armasuisse zaprosiła Saaba do udziału w próbach 25 stycznia 2019 roku. Pierwotne zaproszenie dotyczyło prób w locie, ale z czasem zmieniło się ono w próby operacyjne. Saab zaproponował, że w testach w powietrzu weźmie udział jeden Gripen E, a w części operacyjnej zaprezentuje się Gripen C. Szwajcarzy nie zgodzili się na takie rozwiązanie, chociaż inni producenci również oferują Szwajcarii samoloty w wersjach, które jeszcze fizycznie nie istnieją.

Przez cały czas prac nad powstaniem Gripena E Saab regularnie publicznie informował o postępach prac nad samolotem i osiąganiu kolejnych punktów krytycznych. Dlatego szwedzka firma uważa, że Szwajcarzy powinni mieć świadomość stanu prac nad Gripenem E już w momencie, w którym zapraszali producentów do udziału w testach i informowali o warunkach, na jakich samolot może być sprawdzony. Mimo to Saab podtrzymuje ofertę dostarczenia Szwajcarii minimum czterdziestu samolotów spełniających wymagania taktyczno-techniczne w wyznaczonym czasie i w ramach zaplanowanego budżetu.

Gripen E został zamówiony przez Szwecję i Brazylię. Rozwój samolotu postępuje zgodnie z harmonogramem i pierwsze dostawy do klientów planowane są jeszcze na ten rok. W ciągu ostatnich miesięcy rozwój Gripena E obejmował między innymi loty z pociskami powietrze–powietrze IRIS-T i Meteor, a także pierwszy lot trzeciego egzemplarza samolotu.

Zobacz też: Saab o swojej propozycji dla Finlandii

(saabgroup.com)

materiały prasowe Saaba