Prezes Saab Indonesia Peter Carlqvist potwierdził, że Szwedzi złożyli władzom Indonezji ofertę sprzedaży myśliwców wielozadaniowych JAS 39 Gripen dla tamtejszych wojsk lotniczych (TNI-AU). Co ciekawe, Dżakarta nie rozpisała jeszcze przetargu na myśliwce.

Według Carlqvista propozycja jest elastyczna w kwestii wersji myśliwca: w grę wchodzą zarówno Gripeny C/D, jak i Gripeny E. Na razie Szwedzi proponują myśliwce w starszej wersji (zobacz tez: Optymizm Saaba w sprawie eksportu Gripena C/D), ale na życzenie Indonezyjczyków gotowi są w każdej chwili przeformułować ofertę tak, aby dotyczyła Gripenów nowej generacji, dysponujących znacznie większymi możliwościami bojowymi (szerszy wachlarz uzbrojenia, większa świadomość sytuacyjna pilota, lepsze osiągi). Decydujący będzie czas: jeżeli Dżakarta zechce dostać myśliwce jak najszybciej, Saab będzie w stanie zrealizować zamówienie na Gripeny C/D w ekspresowym tempie, jeśli zaś kupiec będzie gotów poczekać, Saab zaproponuje Gripeny E.

TNI-AU szukają obecnie następcy przestarzałych myśliwców Northrop F-5E Tiger II, kupionych na przełomie lat 70. i 80. Na razie Dżakarta zamierza kupić szesnaście samolotów za około 1,5 miliarda dolarów, ale zamówienia na kolejne maszyny są bardzo prawdopodobne.

Saab zapewnia, że jest gotów stuprocentowo dostosować się do stawianych przez indonezyjskie prawo wymagań w kwestii zaangażowania przemysłu lokalnego. Chodzi o tak zwane prawo numer 16, zmuszające zagranicznych dostawców uzbrojenia do ścisłej współpracy z miejscowymi przedsiębiorstwami. Podobną gwarancję dało Indonezji konsorcjum Eurofighter GmbH, które zaproponowało montaż końcowy myśliwców w tamtejszych zakładach, jeżeli Dżakarta zdecyduje się kupić Typhoony.

Zobacz też: Indonezja zmodernizuje Hawki.

(janes.com; fot. Stefan Kalm / Saab AB)

Stefan Kalm, Saab AB