Greckie wojsko po raz pierwszy przeprowadziło próby z użyciem rakietowego przeciwlotniczego systemu S-300. Mimo iż kompleks znajduje się na wyposażeniu tamtejszych sił zbrojnych od połowy lat 90., do tej pory nie wykonano żadnej próby ogniowej.

Testy przeprowadzono 13 grudnia bieżącego roku podczas ćwiczeń White Eagle 2013. Pocisk rakietowy odpalono z Krety, na której rozmieszczono system rosyjskiej produkcji. Próba zakończyła się sukcesem, a umówiony cel został zniszczony. – Może to zabrzmi paradoksalnie, ale udane próby S-300 są przesłanką dla pokoju i stabilności w południowo-wschodniej Europie i wschodniej części Morza Śródziemnego – powiedział grecki minister obrony Dimitris Awramopulos.

Grecja jest jedynym „starym” krajem członkowskim NATO dysponującym kompleksem przeciwlotniczym S-300PMU1. W latach 90. XX wieku system zakupiono dla Cypru. Na skutek protestów Turcji Grecy przenieśli go na Kretę. Obecnie w jego skład wchodzą dwie baterie dysponujące dwunastoma wyrzutniami i dziewięćdziesięcioma sześcioma pociskami rakietowymi.

(en.ria.ru)

Ajvol, domena publiczna, via Wikimedia Commons