Zbliża się symboliczne, ale zarazem bardzo ważne wydarzenie w historii stosunków grecko-tureckich. W maju przyszłego roku w bazie lotniczej Konya w centralnej części Turcji odbędą się kolejne NATO-wskie ćwiczenia z cyklu „Tiger Meet”. Gościć w Konyi ma około stu samolotów z jedenastu państw, między innymi właśnie z Grecji. Mimo że oba państwa są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego od 1952 roku, będzie to pierwsza wizyta greckich samolotów bojowych w Turcji.

Stosunkom grecko-tureckim daleko do takich, jakich można by oczekiwać po sojusznikach. Ze względu na spory terytorialne na Cyprze i Morzu Egejskim oraz inne zaszłości historyczne Ankara i Ateny niezmiennie szykują siły zbrojne do konfrontacji między sobą. Myśliwce z obu państw często wzajemnie prowokują się w powietrzu. Osiem lat temu praktyki te doprowadziły do kolizji, w której zginął grecki pilot.

Greckie wojska lotnicze przyślą do Konyi 335. Eskadrę z Araksos. Gospodarzy reprezentowała zaś będzie 192. Eskadra (na zdjęciu tytułowym jeden z jej F-16) z bazy lotniczej Balıkesir.

(janes.com; fot. Jerry Gunner na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0)