Szef sztabu generalnego Greckich Sił Zbrojnych wyraził duże zainteresowanie nawiązaniem szerszej współpracy militarnej z Chinami. Dla Aten jest to szukanie kolejnej drogi do wyjścia z kryzysu.

Podczas uroczystości w ambasadzie ChRL w Atenach związanych ze zbliżającą się osiemdziesiątą szóstą rocznicą powołania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej generał Michalis Kostarakos, szef greckiego sztabu generalnego, powiedział: – Istnieje duży potencjał, a z nim silna wola w obydwu krajach, zbliżenia i współpracy na wszelkich obszarach. – Pochwalił ponadto dotychczasową współpracę obu armii w zakresie szkolenia i zachęcił do rozważenia możliwości zacieśnienia istniejących więzów. Wdrożenie nowych programów w ramach współpracy zapowiedział chiński attaché wojskowy Han Ciao. Na spotkaniu w ambasadzie było obecnych ponad stu sześćdziesięciu greckich dygnitarzy i oficerów wysokiej rangi, oprócz szefa sztabu zjawił się także dowódca marynarki wojennej wiceadmirał Evangelos Apostolakis.

Grecy nie ukrywali, że w ramach współpracy bardzo chętnie widzieliby zaangażowanie się Chin w przemysł zbrojeniowy Hellady. Władze w Atenach usilnie zabiegają o chińskie inwestycje we wszelkich sektorach gospodarki, widząc w tym szansę na szybsze wyjście z kryzysu.

(ecns.cn)