Według greckiego tygodnika Parapolitika Ateny i Paryż doszły do porozumienia w sprawie kupna myśliwców Dassault Rafale. Ewentualna transakcja jest reakcją obu państw na coraz bardziej napięte relacje z Turcją. Rewelacje gazety nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Ustalenia miały zapaść podczas spotkania prezydenta Emmanuela Macrona z premierem Kiriakosem Mitsotakisem. Polemikí Aeroporía miałaby otrzymać dziesięć fabrycznie nowych Rafale’i C F3-R oraz osiem używanych samolotów wersji F1 i F2 z zapasów Armée de l’Air. Te ostatnie mają zostać przekazane bezpłatnie.

Jednocześnie rozmowy w sprawie kupna przez Grecję dwóch fregat typu Belh@rra najprawdopodobniej zakończą się fiaskiem. Parapolitika pisze tutaj ogólnikowo o „różnych powodach”, ale od samego początku francuskie okręty krytykowano za zbyt wysoką cenę.

Agresywna polityka Turcji w Libii i wschodniej części Morza Śródziemnego, zwłaszcza kwestionowanie przez Ankarę greckich i cypryjskich wyłącznych stref ekonomicznych, zbliżyły Grecję i Francję. Oba państwa wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi weszły w skład zainicjowanej przez Egipt koalicji antytureckiej.

Dla regularnie naciskanej przez Turcję Grecji przyniosło już to pewne wymierne skutki. Na pierwsze wspólne ćwiczenia przybyły na Kretę emirackie myśliwce wielozadaniowe F-16E/F. Na podobny gest w postaci wysłania samolotów i okrętów zdecydowała się także Francja. Według greckich mediów na większe zaangażowanie Paryża w regionie naciskać ma Waszyngton.

Najnowszą odsłoną tego dyplomatycznego kadryla są kolejne ćwiczenia morsko-lotnicze z udziałem Francji, Grecji, Cypru i Włoch. Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly stwierdziła, że wschodnia część Morzą Śródziemnego nie może być polem realizacji niczyich ambicji. Z kolei prezydent Macron wezwał państwa Unii Europejskiej do solidarności z Grecją i Cyprem w sprawie sporu z Turcją o kontrolę nad złożami ropy naftowej i gazu ziemnego.

Zdaniem Parapolitiki kupno osiemnastu Rafale’i znacznie poprawi na korzyść Grecji równowagę sił na Morzu Egejskim. Sytuacja ulegnie jeszcze dalszej zmianie, jeżeli Ateny zdecydują się na pozyskanie myśliwców F-35A. Najczęściej mówi się o zainteresowaniu kupnem dwudziestu czterech samolotów.

Zobacz też: Mirage’e 2000 zaatakowały libijskich bojowników w Czadzie

(pagenews.gr)

Alan Wilson, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic