Systemy rakiet Patriot, które są rozmieszczone w Turcji, aby ochronić jej terytorium od skutków toczącego się w sąsiedniej Syrii konfliktu, powinny być gotowe do użycia na początku lutego. Według ostrożnych kalkulacji, prawdopodobny status operacyjny mogą jednak otrzymać wcześniej.

Rzecznik NATO powiedział, że transport żołnierzy i sprzętu rozpoczął się na początku stycznia i potrwa przez najbliższe kilka tygodni.

Baterie rakiet Patriot, skuteczne wobec samolotów i rakiet krótkiego zasięgu, są dostarczane przez Stany Zjednoczone, Niemcy i Holandię. Turcja zwróciła się z formalną prośbą o pomoc do swoich sojuszników z NATO. Zestawy Patriot będą mieć za zadanie ochronę 900-kilometrowej granicy z niestabilną Syrią. Obszar przygraniczny narażony jest na ataki podobne do tych, do których doszło 3 października bieżącego roku W tym dniu obszary przygraniczne zostały ostrzelane z użyciem ognia artyleryjskiego. W wyniku tego ostrzału o doszło do śmierci pięciu cywilów, w tym trójki dzieci.

Decyzja o zatwierdzeniu ich rozmieszczenia została podjęta w grudniu. Jednocześnie Sekretarz Generalny podkreślił, że ruch był czysto defensywny.

(defencetalk.com)

Darkone, na licecji Creative Commons 2.5, via Wikimedia Commons