Dyrektor do spraw współpracy wojskowo-technicznej Iżewskiego Zakładu Elektromechanicznego Kupol Igor Iwanow poinformował, ze zmodernizowany kompleks przeciwlotniczy bliskiego zasięgu 9K332 Tor-M2U uzyskał zdolność operacyjną. Wyniki ostatnich testów, w tym ogniowych, przekonują, że system może rozpocząć służbę w siłach zbrojnych Rosji.

W pierwszej kolejności modernizacja miała na celu zastąpienie w służbie samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Osa-AK w jednostkach Wschodniego Okręgu Wojskowego. We wrześniu ubiegłego roku koncern PWO Ałmaz-Antiej informował o sukcesie prób ogniowych Tor-a-M2U odbywających się na poligonie Kapustin Jar w okręgu astrachańskim. Odpalenie pocisków następowało w czasie poruszania się wyrzutni pocisków rakietowych z prędkością dwudziestu pięciu kilometrów na godzinę.

W lipcu bieżącego roku rozpoczęły się próby systemów w jednostkach obrony powietrznej Republiki Buriacji we Wschodnim Okręgu Wojskowym. Równocześnie personel obsługujący zmodernizowane kompleksy przeszedł szkolenia w Jejsku w Kraju Krasnodarskim. Żołnierze zapoznali się z właściwościami taktycznymi i technicznymi nowego systemu, uczyli się ładować wyrzutnie i wykrywać nadlatujące cele powietrzne.

Tor-M2U jest ulepszoną wersją systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu TOR-M2. Może śledzić maksymalnie czterdzieści obiektów i atakować do czterech celów jednocześnie. Wyposażony jest w nowy system zarządzania walką i bardziej zaawansowane algorytmy obliczeniowe, które mają zapewnić bardziej skuteczne rozpoznanie, klasyfikację i określenia stopnia zagrożenia ze strony nadlatujących pocisków. Może zniszczyć szybko poruszające się cele powietrzne (z prędkością 700 metrów na sekundę) w zasięgu 12 kilometrów i na wysokości od 10 metrów do dziesięciu kilometrów. Tor-M2U może działać niezależnie lub jako część większego systemu obrony powietrznej.

(armyrecognition.com, tass.ru; fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported