Dowództwo wojsk lotniczych Izraela poinformowało o wprowadzeniu na wyposażenie bomb szybujących typu Spice (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) 1000. Opracował je koncern Rafael na bazie rodzimego pocisku Popeye (AGM-142 Have Nap).

W sierpniu 2017 roku zakończyły się testy naziemne i w powietrzu w bazie lotniczej Ramat Dawid. Z niej operowały należące do 109. i 110. Eskadry Myśliwskiej myśliwce F-16C/D Barak, które pomyślnie przeszły integrację z nowym uzbrojeniem. Tym samym bomby Spice 1000 o wagomiarze głowicy bojowej 454 kilogramy osiągnęły wstępną gotowość operacyjną. Obecnie trwa proces wyposażania samolotów F-16I Sufa czy F-15 Raam z innych eskadr.

– Spice 1000 daje nowe zdolności naszemu lotnictwu wojskowemu – powiedział jeden z pilotów ze 117. Eskadry Myśliwskiej. – Dzięki temu możliwe jest proste i skuteczne wykonywanie skomplikowanych zadań, pomagając uderzać z maksymalną precyzją – dodał.

Podkreśla się, że Spice 1000 zapewnia większe zdolności uderzeniowe izraelskim maszynom wielozadaniowym. Bomby szybujące mogą być zrzucane z odległości ponad 60 kilometrów i dobrze nadają się do zwalczania celów ruchomych, gdyż wyposażone są w elektrooptyczny system naprowadzania (mają też odbiornik GPS). Celność może być określana jako punktowa, błąd trafienia ma wynosić trzy metry.

Przed umieszczeniem bomby tego typu w podskrzydłowym węźle uzbrojenia do jej pamięci wgranych może być do 100 zestawów danych, w tym zdjęć satelitarnych i współrzędnych geograficznych. Jeśli chodzi o charakter misji i konieczność uderzenia na liczne cele, Spice 1000 jest naturalnym zamiennikiem już wcześniej używanych bomb Spice 2000 o wagomiarze 908 kilogramów plus masa zestawu naprowadzającego.

Zobacz też: Osiągnięcia Izraelskich Sił Obronnych w 2017 roku

(janes.com, israeldefense.co.il)

KGyST, na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported