1 lipca odbyła się uroczystość z okazji osiągnięcia gotowości operacyjnej i rozpoczęcia dyżurów bojowych przez należące do białoruskich sił powietrznych myśliwce Su-30SM. Samoloty stacjonują w 61. Bazie Lotnictwa Myśliwskiego w Baranowiczach.

– Dzisiaj jest uroczysty dzień dla personelu 61. Bazy – mówił w czasie uroczystości białoruski minister obrony generał major Wiktar Chrenin. – Najnowsze samoloty Su-30SM rozpoczęły pełnienie dyżurów, żeby bronić naszego nieba. To symboliczne, że stało się to w przeddzień święta niepodległości i w roku siedemdziesiątej piątej rocznicy zwycięstwa w drugiej wojnie światowej. Wysiłki w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwowego są kluczowe dla każdego kraju. Historia uczy nas, że każda polityka pokojowa powinna być wsparta rzeczywistymi możliwościami państwa do obrony swoich obywateli.

61. Baza otrzymała pierwsze myśliwce jesienią 2019 roku. W krótkim czasie wyselekcjonowani piloci odbyli intensywne szkolenie teoretyczne i praktyczne i są uprawnieni do samodzielnego wykonywania lotów. Su-30SM są myśliwcami wielozadaniowymi, których głównym przeznaczeniem jest prowadzenie walki powietrznej we wszystkich warunkach pogodowych.

Minister obrony chwalił młodych białoruskich pilotów za zdolności do opanowania w krótkim czasie obsługi skomplikowanych samolotów. Podkreślił znaczenie ich szkolenia w kraju w związku z utrzymującą się od lat dużą aktywnością sił zbrojnych w państwach ościennych. Chwalił też współpracę z Rosją, dzięki której Białoruś regularnie stara się unowocześniać swoje siły powietrzne. Podobne zadowolenie ze współpracy wyraził ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik Rosji na Białorusi Dmitrij Mieziencew.

Piloci wykonali krótki pokaz akrobacji lotniczej na nowych myśliwcach. W niedługim czasie spodziewane są dostawy kolejnych Su-30SM, które również znajdą się na stanie 61. Bazy. Nowe maszyny w komplecie mają pojawić się na Białorusi do końca 2020 roku. Białoruś zamówiła dwanaście dwumiejscowych myśliwców wielozadaniowych Su-30SM za około 600 milionów dolarów.

Zobacz też: Rozbił się kubański MiG-21

(belta.by)

Dmitry Terekhov, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.