Szwedzka marynarka wojenna odebrała okręt podwodny HMS Gotland typu A19 po remoncie i modernizacji, w tym instalacji nowego napędu niezależnego od powietrza atmosferycznego i pokładowych systemów bojowych. Na pokładzie zainstalowano ponad dwadzieścia systemów i urządzeń, które przeznaczono również dla okrętów podwodnych typu A26.

Szwedzkie siły zbrojne (Försvarsmakten) w oświadczeniu z 15 maja podały, że Gotland jest obecnie najnowocześniejszym, najcichszym i najbardziej wydajnym okrętem podwodnym na Bałtyku i Morzu Północnym. Jednocześnie okręt posłuży jako platforma testowa sprzętu dla okrętów typu A26, aby wyłapać niedociągnięcia i dać czas na wprowadzenie stosownych poprawek.

Svenska marinen ma teraz okręt o napędzie niezależnym od powietrza atmosferycznego z silnikiem Stirlinga zmodernizowanym z wersji Mk2 do Mk3, nowym systemem kierowania walką (podobnym to przeznaczonego dla A26), kompletnym pakietem masztów dostarczonych przez Safrana, sonarem SA9510S produkcji Kongsberga i systemami walki elektronicznej Exelis ES-3701. Ponadto zainstalowano nowe systemy zarządzania, pakiety czujników i środków komunikacji.

Podczas modernizacji kadłub przecięto, aby wstawić nową sekcję, wydłużając tym samym okręt o dwa metry. Teraz jednostka ma długość 62,7 metra i szerokość 6,2 metra. Zespół napędowy składa się z dwóch wysokoprężnych silników MTU i dwóch elektrycznych Kockums V4-275R.

Okręt rozwija prędkość 11 węzłów na powierzchni i 20 węzłów w zanurzeniu. Załoga składa się z trzydziestu dwóch podwodników. Gotland uzbrojony jest w cztery wyrzutnie torped kalibru 533 milimetrów, dwie kalibru 400 milimetrów i czterdzieści osiem min morskich.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych do służby trafiły trzy okręty podwodne tego typu: Gotland, Uppland i Halland. Dwa pierwsze poddano remontowi średniemu i modernizacji. Försvarsmakten zapewnia, że Uppland wkrótce będzie gotowy do powrotu do służby. Marynarka prawdopodobnie skorzysta z opcji modernizacji trzeciego okrętu.

Zobacz też: Szwecja: Banki mają dofinansować wojsko

(defenseworld.net)

Kockums AB