Walki w Górskim Karabachu znów przybrały na intensywności, ale w kwestii ich ogólnego charakteru nie nastąpiła żadna zmiana. Erywań informuje, że nieprzyjaciel kontynuuje działania ofensywne. Tuż przed 8.00 rano armeńska obrona przeciwlotnicza miała strącić nad Górskim Karabachem dwa statki powietrzne, w tym jednego drona. Tu należy poczynić zastrzeżenie. Jak już zwróciliśmy uwagę wczoraj, Azerbejdżan przekształcił małą flotę Anów-2 w bezzałogowe cele latające mające sprowokować ujawnienie się stanowisk obrony przeciwlotniczej wroga.

Według informacji podawanych przez ministerstwo obrony Armenii siły Azerbejdżanu (w których szeregach walczą też najemnicy z Syrii) stracił już 1750 ludzi, a do tego dziesięć śmigłowców, pięć samolotów, 205 wozów pancernych, jedną sztukę artylerii i aż 107 dronów. W tej ostatniej kwestii azerbejdżańskie media publikują coraz częstsze dowcipy, że Armenia liczy także amunicje krążącą spadającą im na głowy. W obliczu zastanawiających statystyk publikowanych przez Erywań – zwłaszcza w kontekście celów powietrznych – trudno się nie zastanawiać, czy te żarty nie mają w sobie ziarna prawdy.

Weźmy na przykład poniższe nagranie, pokazujące jakoby strącenie azerbejdżańskiego śmigłowca.

Rozmiar eksplozji sugeruje, że po raz kolejny mamy tu do czynienia z bezzałogowym Anem-2 z zainstalowanym dodatkowym ładunkiem wybuchowym, czyli de facto również amunicją krążącą, tyle że większą.

Niemniej jednak azerbejdżańskie siły zbrojne ponoszą w Górskim Karabachu wymierne straty. Dziś w internecie pojawiły się zdjęcia pokazujące między innymi zdjęcia dwóch porzuconych czołgów T-90S i transportera opancerzonego BTR-82A. Ponoć wszystkie trzy wozy nadają się do dalszego użytku.

W Górskim Karabachu zarejestrowano uderzenie pocisku balistycznego LORA, produkowanego przez Israel Aerospace Industries, do zniszczenia mostu na drodze łączącej Stepanakert z Armenią. Azerbejdżan został użytkownikiem tego systemu w 2018 roku. Dziś wieczorem ze Stepanakertu zaczęły napływać informacje, że to 55-tysięczne miasto jest pod ostrzałem artylerii konwencjonalnej i rakietowej.

Zarazem Baku po raz kolejny oskarżyło Armenię o użycie pocisków balistycznych systemu 9K79 Toczka. Prezentuje również kolejne nagrania z ataków prowadzonych za pomocą amunicji krążącej oraz przez UCAV-y Bayraktar TB2. Najczęściej wykorzystywanym przez nie uzbrojeniem mają być nie pociski rakietowe, ale (również produkowane w Turcji, przez Roketsana) małe kierowane laserowo bomby ślizgowe MAM-L i MAM-C.

Aktualizacja (23.56): Dziennikarz gazety Ha-Arec zwrócił uwagę, że izraelski urząd lotnictwa cywilnego udzielił specjalnego zezwolenia samolotom Ił-76D azerbejdżańskich linii Silk Way Airlines na lądowanie w Owdzie (gdzie znajduje się baza lotnicza i cywilny port lotniczy) niezależnie od limitów poziomu hałasu i na wywożenie stamtąd materiałów wybuchowych. Pokrywa się to z doniesieniami z czwartego dnia wojny o dostawach nowej partii amunicji krążącej z Izraela do Azerbejdżanu.

– Mam nadzieję, że to nie jest prawda – powiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo o doniesieniach na temat syryjskich najemników walczących po stronie Azerbejdżanu. – Widzieliśmy bojowników syryjskich zabranych z pola walki w Syrii do Libii, co stworzyło nową niestabilność, nowe zawirowania, nowe konflikty, więcej walki, mniej pokoju. Sądzę, że taki sam byłby skutek w konflikcie w Górskim Karabachu. Mam nadzieję, że te artykuły okażą się nieprawdziwe. Trzeba by zapytać prezydenta Erdoğana, dlaczego podjąłby taką decyzję.

Tymczasem mieszkańcy północnego Iranu znaleźli sobie nową atrakcję turystyczną – pokazy „fajerwerków” urządzane po drugiej stronie granicy przez siły zbrojne Azerbejdżanu, Armenii i Górskiego Karabachu. W ostatecznym rozrachunku może się to jednak okazać niebezpieczną rozrywką, gdyż azerbejdżańskie pociski już kilka razy lądowały na terenie ostanu Azerbejdżan Wschodni.

President.az