Pierwszy pocisk rakietowy systemu GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) z głowicą alternatywną (Alternative Warhead) zszedł z linii produkcyjnej zakładów Lockheed Martin w Camden w stanie Arkansas. Pocisk GMLRS z alternatywną głowicą został stworzony do zwalczania tego samego zestawu celów i osiągania tych samych efektów powierzchniowych, co stare pociski kasetowe MLRS z podpociskami, ale bez ryzyka pozostawiania niewybuchów.

– Pociski rakietowe GMLRS z głowicą alternatywną to amunicja kierowana, która działa w każdych warunkach atmosferycznych, pod presją czasu, można ją szybko przerzucić na pole walki i która dostarcza dowódcom zdolności rażenia celów powierzchniowych – powiedział Ken Musculus, wiceprezes do spraw pocisków taktycznych w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. – Ten pierwszy pocisk GMLRS z alternatywną głowicą wyprodukowany w Camden stanowi kolejny przykład przywiązania Lockheeda Martina do ciągłego rozwoju rodziny amunicji MLRS, aby mogła spełniać ciągle zmieniające się wymagania naszych klientów – dodał.

Pocisk rakietowy GMLRS z alternatywną głowicą – w pełni zgodny z traktatami międzynarodowymi zakazującymi amunicji kasetowej – pozwoli wszystkim użytkownikom systemu MLRS posiadać w swoich arsenałach w pełni dopuszczalną broń do rażenia celów powierzchniowych bez potrzeby zamawiania nowych systemów wyrzutni. Produkcja pocisków rakietowych MLRS z głowicami kasetowymi zakończyła się około piętnaście lat temu.

Lockheed Martin otrzymał od amerykańskich wojsk lądowych wstępny kontrakt produkcyjny na pociski GMLRS z alternatywną głowicą w czerwcu 2015 roku. Każdy pocisk rakietowy GMLRS Alternative Warhead będzie zapakowany w zasobniku startowym MLRS i odpalany z rodziny wyrzutni Lockheed Martin HIMARS lub M270.

Zobacz też: Duże zamówienie na GMLRS

(informacja prasowa Lockheeda Martina, fot. US Army)

US Army