Do ghańskich wojsk lądowych trafi dziewięć kołowych bojowych wozów piechoty w układzie 8 × 8 i dziesięć wozów w układzie 6 × 6, które realizować będą funkcje rozpoznawcze. Za dostawy odpowiadać będzie izraelska spółka Elbit Systems. Obecnie nie jest jasne, którego typu wozy trafią do afrykańskiego państwa. Wymienia się między innymi Sentinela II powstałego na bazie pojazdu STK Terrex 2. Elbit jest producentem systemów rozpoznania, łączności, dowodzenia i uzbrojenia, jednak oferuje również pojazdy różnych producentów zintegrowane z uzbrojeniem.

Kilka dni temu parlament Ghany zatwierdził wydatki na ten cel w kwocie 86,1 miliona dolarów. Pochodzą one z dwóch źródeł. Pierwsze dotyczy kredytu w wysokości 74 milionów dolarów, który pozyskał rząd w Akrze, sygnując umowę z izraelskim bankiem dyskontowym. Drugim jest pożyczka komercyjna na kwotę 12 milionów dolarów.

Bwp będą wyposażone w bezzałogowe wieże UT30Mk2 z armatami automatycznymi kalibru 30 milimetrów ATK M44 ABM (może być też zamontowane działko kalibru 25 milimetrów) z zamontowanym współosiowo karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach.

System wieżowy ma budowę modułową pozwalającą na dołączenie innych typów uzbrojenia, w tym wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Według producenta UT30Mk2 łatwo adaptuje się do różnych typów transporterów opancerzonych i może być także zamieniony w wersję obsługiwaną przez żołnierza. Pancerz zapewnia zróżnicowaną osłonność balistyczną dla różnych części wieży. Odpowiada ona STANAG 4569 i poziomom drugiemu, trzeciemu lub czwartemu.

Pozyskanie wozów od Elbitu umożliwi stworzenie dwóch nowych pułków zmechanizowanych w Sunyani (na zachodzie kraju) i Tamale (na północy). Ghańskie wojska lądowe będą wykorzystywać nowe pojazdy do działań kontrterrorystycznych, walki z przemytem ludzi i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa wewnętrznego. W szczególności wzmocnią siły na północnej granicy z Burkina Faso. Dotąd powstanie nowych pułków nie mogło dojść do skutku z powodu braków odpowiednich pojazdów, sprzętu logistycznego i funduszy.

W listopadzie 2019 roku ministerstwo obrony Ghany podpisało z indonezyjskim przedsiębiorstwem PT Pindad list intencyjny w sprawie pozyskiwania broni i sprzętu przez siły zbrojne. Dzień przed podpisaniem listu intencyjnego minister Dominic Nitiwul odwiedził zakłady produkcyjne PT Pindad i obejrzał koparko-ładowarkę Excava, kołowe transportery opancerzone Komodo 4 × 4 i Anoa 6 × 6 oraz czołgi średnie Harimau Hitam (Czarny Tygrys).

Zobacz też: Zagubione magazyny części do samolotów US Navy

(israeldefense.co.il, defenceweb.co.za)

Limkopi, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported