W niedzielę 5 marca irański minister obrony Hosejn Dehghan stwierdził lakonicznie, że krajowy przemysł lotniczy znajduje się w ostatniej fazie produkcji myśliwca Ghaher-313 (Zdobywca). Dodał również, że samolot jest gotowy do różnych testów, zaś w nowym roku, który w Iranie rozpoczyna się 21 marca, prototypowy myśliwce ma się wzbić w powietrze. Dehghan nie podał jednak szczegółów, w tym informacji o harmonogramie przyszłych prób samolotu.

Są to pierwsze „bardziej obszerne” informacje o tej irańskiej konstrukcji od czterech lat, nie licząc kilku zdjęć, które pojawiły się we wrześniu 2015 roku i rzekomo ukazywały Ghahera-313 na jednym z pasów startowych gdzieś w Iranie. Wówczas myśliwiec miał być przygotowywany do testów, w tym kołowania z dużą prędkością.

Irański myśliwiec po raz pierwszy ujawniono w lutym 2013 roku podczas obchodów trzydziestej czwartej rocznicy rewolucji islamskiej w Iranie. Prezydent Mahmud Ahmadineżad twierdził, że prezentuje „jeden z najbardziej nowoczesnych myśliwców na świecie”. Już wówczas miał rzekomo odbyć „kilka tysięcy godzin lotów próbnych”, co w żaden sposób nie pokrywa się z dzisiejszymi zapowiedziami pierwszych prób.

Eksperci byli jednak zgodni, że jest to jedynie niepełnowymiarowa makieta. Opublikowana przez irańskie media fotografia Ghahera nad górą Demawend (patrz: zdjęcie tytułowe) szybko została zdemaskowana jako fotomontaż. Poza tym do tej pory Teheran nie zdecydował się na podanie szczegółowych parametrów technicznych maszyny.

Zobacz też: HESA Szafagh. Świt irańskiego przemysłu lotniczego?

(farsnews.com, theaviatonist.com)

Khouz News