Brazylijski rząd jest zainteresowany leasingiem od Niemiec używanych samobieżnych systemów przeciwlotniczych Gepard. Pojazdy mają posłużyć do ochrony uczestników zbliżających się imprez masowych, w tym Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Odpowiednia umowa ma zostać podpisana w ciągu najbliższych dni.

Brazylia chce pozyskać łącznie 34 Gepardy. Pojazdy będą należeć do grupy, która w ostatnich latach przeszła gruntowną modernizację, wydłużającą ich czas służby do roku 2030. Pierwsza partia, 8 wozów miałaby zostać dostarczona do czerwca, aby wziąć jeszcze udział w ochronie Światowych Dni Młodzieży. Jest to pierwsza z wielkich imprez, jakie mają odbyć się w Brazylii w ciągu najbliższych lat. Rangę wydarzenia i wysiłek sił bezpieczeństwa podnosi uczestnictwo w Dniach papieża Franciszka. Kolejne Gepardy mają być dostarczane sukcesywnie i ochraniać uczestników przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej oraz Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w roku 2016.

Brazylia prowadzi intensywny program modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych. Propozycja zakupu lub dzierżawy używanych Gepardów wyszła z Berlina. Pojazdy były testowane przez brazylijską armię już jesienią 2011. Ukazujący się w Rio de Janeiro dziennik O Globo podaje, iż trwają także rozmowy w sprawie zakupu niesprecyzowanego samobieżnego systemu przeciwlotniczego od Rosji.

Jako ciekawostkę można przytoczyć, że zgodnie z wymogami FIFA, państwa-gospodarze mistrzostw świata muszą zapewnić obronę przeciwlotniczą stadionów na pułapie do 15 km. Do tej pory żaden z krajów latynoamerykańskich nie spełnia tego warunku.

(welt.de)