Departament Obrony USA poinformował o zdobyciu przez General Dynamics Land Systems kontraktu na modernizację stu pięćdziesięciu marokańskich Abramsów. Umowa, której wartość opiewa na 358 milionów dolarów, przewiduje konwersję czołgów Królewskich Marokańskich Wojsk Lądowych do wersji M1A1 SA, konfiguracji o zwiększonej świadomości sytuacyjnej załogi.

Prace będą wykonywane w Limie w stanie Ohio w ramach rządowego programu Foreign Military Sales, zaś przybliżony termin zakończenia wyznaczono na 28 lutego 2018 roku. Jest to już kolejna umowa dotycząca Abramsów na linii Stany Zjednoczone–Maroko. W sierpniu bieżącego roku Pentagon informował o podpisaniu kontraktu o wartości 172 miliony dolarów, w ramach którego pięćdziesiąt marokańskich M1A1 miało przejść wymianę pakietów pancerza w wieży i z przodu kadłuba. Na wykonawcę również wybrano GDLS.

Pakiet modyfikacyjny dla Abramsa w konfiguracji o zwiększonej świadomości sytuacyjnej obejmuje wielowarstwowy pancerz III generacji zawierający płyty ze stopu zubożonego uranu, system obserwacji termowizyjnej FLIR II generacji, system wsparcia dowodzenia oddziałem wojskowym wielkości brygady lub mniejszym FBCB2 (Force XXI Battle Command Brigade and Below), system Far Target Locate określający odległość do celu za pomocą dalmierza laserowego. Ponadto świadomość sytuacyjna jest wzmacniana poprzez zastosowanie wyświetlaczy pozwalających na odróżnienie jednostek swoich od wrogich za pomocą kolorów (Blue Force Tracking), wyposażenie kopuły obserwacyjnej dowódcy w termowizyjne przyrządy obserwacyjno-celownicze RTS (Remote Thermal Sight) i usprawniony system obserwacji kierowcy.

(armyrecognition.com; fot. US Army)