General Dynamice Land Systems wynegocjował modyfikacje w kontrakcie z Arabią Saudyjską, dotyczącym zakupu i modernizacji czołgów podstawowych M1A2S. kontrakt odnosi się zarówno do wozów będących już w służbie, jak i mających dopiero zjechać z linii produkcyjnej.

Część kontraktu, warta 40 milionów USD, została zlecona przez US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) Life Cycle Management Command (LCMC). Saudyjczycy planują systematycznie modernizować swój park pancerny i chętnie wdrożą amerykańskie procedury okresowych przeglądów i remontów czołgów podstawowych. Główny kontrakt dla GDLS jest rozszerzeniem umowy z 2008 roku, obejmującej modernizację saudyjskich M1A1 i A2 do standardu A2S z SEP (system enhancement package). Program zakłada modernizację osprzętu komputerowego saudyjskich Abramsów, w tym integrację cyfrowych map oraz unowocześnienie wyposażenia stanowiska dowódcy. Nie bez znaczenia w pustynnym klimacie są także plany zainstalowania wydajniejszych systemów klimatyzacji i chłodzenia silnika.

Arabia Saudyjska posiada obecnie 373 Abramsy. Kontrakt na zakup kolejnych 69 wozów wykonanych już w wariancie M1A2S został podpisany 8 stycznia bieżącego roku. General Dynamice ma zrealizować dostawy do lipca przyszłego roku.

(army-technology.com)