Dowództwo nigeryjskich sił zbrojnych ogłosiło przejęcie całkowitej kontroli nad lasami Sambisa. Oczyszczenie dżungli z oddziałów Boko Haram stanowi jeden z największych sukcesów sił działających w północno-wschodniej części kraju. Generał broni Tukur Buratai oświadczył, że na odzyskanym obszarze założone zostanie duże centrum szkoleniowe wojsk lądowych.

Były prezydent Nigerii, generał w stanie spoczynku Ibrahim Babangida, stwierdził, że odbicie lasów Sambisa stanowi zapowiedź rychłego pokonania terrorystów i ustabilizowania sytuacji w północnych stanach. Podczas przemówienia skierowanego do żołnierzy ze 145. Batalionu generał Buratai podziękował również członkom nigeryjskich sił powietrznych i marynarki wojennej za ich gotowość do współpracy i udzielenie wojskom lądowym wszelkiej niezbędnej pomocy podczas odbijania lasów Sambisa.

Na tym jednak nie kończy się misja nigeryjskich oddziałów. Otwarte niedawno szlaki komunikacyjne Maiduguri–Gubio–Kareto–Damasak i Maiduguri–Monguno–Baga muszą zarówno zostać zabezpieczone pod względem infrastrukturalnym, jak i być chronione przed kolejnymi atakami ze strony terrorystów. Drogi te przyczynią się do rozwoju kontaktów handlowych z Nigrem i Czadem.

(leadership.ng; fot. US Army / Staff Sgt. Lea Anne Cuatt)

US Army / Staff Sgt. Lea Anne Cuatt