Wojska lotnicze Chile podjęły decyzję o wymianie samolotów swojego zespołu akrobacyjnego. Grupa Halcones (Jastrzębie) pod koniec roku przesiądzie się z niemieckich samolotów Extra 300L na brytyjskie GB1 GameBirdy.

Siedem GameBirdów ma trafić do Chile w okresie od lipca do grudnia tego roku. Następnie piloci zaliczą okres przygotowawczy, po czym zadebiutują na nowych samolotach w trakcie targów FIDAE na przełomie marca i kwietnia 2020 roku. Nie ujawniono jeszcze, jakie będzie malowanie chilijskich GB1, ale decyzja ponoć już zapadła i przyniesie ona radykalną zmianę w porównaniu z obecnym, dość monotonnym malowaniem niebiesko-czerwono-białym.

Pierwszymi maszynami założonego w 1981 roku zespołu – którego pełna nazwa brzmi Escuadrilla de Alta Acrobacia Halcones – były cztery amerykańskie dwupłaty Pitts Special. W 1990 roku Chilijczycy kupili Extry 300, a trzynaście lat później wymienili je na używane do tej pory Extry 300L. Notabene: Royal Jordanian Falcons (czyli także Jastrzębie, tyle że z Jordanii) latali dokładnie na tych samych typach w tej samej kolejności.

Zaprojektowany przez Niemca Philippa Steinbacha GB1 GameBird to nowa i jeszcze mało popularna konstrukcja. Oblot prototypu odbył się w lipcu 2015 roku. Mimo formalnie brytyjskiej proweniencji montaż GB1 odbywa się w Stanach Zjednoczonych, w Bentonville w stanie Arkansas.

Zobacz też: Chile odkupi holenderskie fregaty

(infodefensa.com)

Colin Barrett / Game Composites