Amerykański sekretarz obrony Robert Gates stwierdził 13 stycznia, w czasie wizyty w Japonii, że kraj ten przy zakupie nowych myśliwców winien poważnie rozważyć amerykańską ofertę. Na spotkaniu z japońskim ministrem obrony Toshimim Kitazawą zasugerował władzom w Tokio zakup F-35, F/A-18 lub F-15.

W ostatnim czasie Japonia zrobiła się aktywna na rynku uzbrojenia, ponieważ modernizuje armię w związku z rosnącą aktywnością militarną Chin w tym rejonie świata. Zanim Gates pojawił się w Japonii, gościł właśnie w Państwie Środka, lecz jego rozmowy zostały przyćmione przez informacje o testach nowego chińskiego myśliwca, który wzniósł się w powietrze znacznie wcześniej niż przewidywali to amerykańscy analitycy.

Sekretarz obrony stwierdził, że jeżeli Japonia zdecyduje się na wybór samolotu, który ma mieć zdolności typowe dla myśliwców piątej generacji, Stany Zjednoczone mogą mieć dla niej kilka ciekawych propozycji. Taki rodzaj samolotów wyróżnia się bardzo zaawansowaną awioniką i właściwościami stealth. Najbardziej do tego profilu pasowałby będący ciągle jeszcze w fazie rozwoju F-35 Lightning II.

Program budowy przez firmę Lockheed Martin myśliwca F-35 w ramach programu Joint Strike Fighter jest najdroższym programem zbrojeniowym w historii Pentagonu. Stale nękany jest problemami technicznymi i wielokrotnym przekroczeniem zakładanego budżetu, który do chwili obecnej szacuje się na 382 miliardy dolarów. Dziewięćdziesiąt procent tej kwoty wyłożył rząd USA, a pozostałą część zagraniczni partnerzy: Wielka Brytania, Turcja, Włochy, Holandia, Kanada, Dania, Norwegia i Australia. Izrael i Singapur nie biorą udziału w programie, ale już zamówiły F-35.

Początkowo Japonia wyraziła chęć zastąpienia starych F-4EJ Phantom II najbardziej zaawansowanym myśliwcem na świecie, F-22 Raptor, ale jego eksport do jakiegokolwiek kraju zablokowały amerykańskie władze i wygląda na to, że jego produkcja zbliża się do końca.

Poza F-35 Japonia może też kupić najnowsze odmiany F/A-18 Super Hornet, F-15FX lub też europejskiego Typhoona.

(defensenews.com)