Gabon podpisał z koncernem Nexter kontrakt na dostawę pojazdów minoodpornych typu Aravis. Umowę podpisano w obecności ministrów obrony obydwu państw.

Gabon intensywnie poszukuje sprzętu dla swojego kontyngentu uczestniczącego w misji ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej. W tym celu zdecydowano się na zakup dwunastu Aravisów 4×4. Ochrona pojazdów będzie odpowiadała poziomowi STANAG 4569 Level 4, zabezpieczającemu przed ostrzałem pociskami o kalibrze do 14,5 milimetra, odłamkami pocisków o kalibrze do 155 milimetrów i eksplozją ładunku 10 kilogramów trotylu pod kołem lub kadłubem. Ponadto gabońskie Aravisy otrzymają opracowane przez Nextera dodatkowe osłony przed pociskami granatników RPG PG-Guard. W skład uzbrojenia wejdą działko kalibru 20 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra w zdalnie sterowanej wieżyczce ARX20.

Dodatkowo Gabon zdecydował się na zakup zintegrowanych z Aravisami robotów Nerva LG. Te ostatnie mogą służyć do zwiadu, wykrywania oraz unieszkodliwiania min pułapek i improwizowanych ładunków wybuchowych. Nerva może pracować w trybie półautonomicznym, odciążając operatora przy nawigacji w terenie i powrocie z misji. Gabon będzie trzecim, po Francji i Arabii Saudyjskiej, użytkownikiem Aravisa.

(armyrecognition.com; fot. Kevin B., na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2)