Podczas defilady, która odbyła się 17 sierpnia z okazji obchodów święta niepodległości Republiki Gabonu, zaprezentowano po raz pierwszy transportery opancerzone VN-1 w wersji kołowego bojowego wozu piechoty. Pięć pojazdów już znajduje się na wyposażeniu gabońskich wojsk lądowych. Podczas parady towarzyszyły im pojazdy minoodporne Aravis, dwa samochody terenowe Dongfeng EQ 2050 i kilka lekko opancerzonych Panhardów VBL.

Warto jednak zauważyć, że wozy nie są pomalowane w standardowe barwy tamtejszych wojsk lądowych, co pozwala sądzić, że są nowym zakupem. Nieznane są szczegóły kontraktu, w tym jego wartość, data podpisania ani inne ustalenia. Gaboński rząd do tej pory nie wystosował oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Każdy z transporterów VN-1 uzbrojono w armatę automatyczną kalibru 30 milimetrów i sprzężony z nią karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Pojazdy można uzbroić również w broń większego kalibru: armatę gwintowaną kalibru 105 milimetrów i haubicę kalibru 122 milimetry. W gabońskich wojskach lądowych dołączyły do szwadronu zwiadu, rozpoznania i bojowego grupy interwencyjnej gabońskich wojsk lądowych.

Pekin stara się coraz częściej przekazywać uzbrojenie do państw afrykańskich i poszerzać strefę wpływów na tym kontynencie. Z kolei wiodącym użytkownikiem transporterów VN-1 jest Tajlandia, która w lutym zamówiła czterdzieści jeden pojazdów za mniej więcej 66 milionów dolarów, zaś w 2017 roku – trzydzieści cztery.

Zobacz też: Nieudany zamach stanu w Gabonie

(armyrecognition.com)

Mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International