Oficer pakistańskiej marynarki wojennej w wywiadzie udzielonym Shanghai TV stwierdził, że Pakistan kupi chińskie fregaty typu 054A. Informacje na ten temat krążą już od pewnego czasu.

W październiku tego roku ówczesny szef sztabu marynarki wojennej, admirał Muhammad Zakaullah, poinformował, że zawarto z Chinami umowę dotyczącą pozyskania przez Pakistan nowych fregat. Nie sprecyzował jednak, ile okrętów i jakiego typu wchodzi w grę. Zakup nowych fregat jest elementem szerszego programu modernizacji floty.

Pakistańska marynarka wojenna posiada już chińskie fregaty. Są to cztery jednostki typu F22P, czyli eksportowa wersja typu 053H3, dostarczone w latach 2009–2013 i znane lokalnie jako typ Zulfiquar. Jednostka tego typu, Saif, odbywała niedawno kurtuazyjną wizytę w Szanghaju. Właśnie wtedy jej dowódca, komandor Shahzad Iqbal, udzielił wspomnianego wywiadu.

Początkowo sądzono, że Pakistan zdecyduje się zakupić kolejne jednostki typu F22P, jednak rewelacje komandora Iqbala nie są wykluczone. Chiński przemysł stoczniowy opracował kilka typów fregat na eksport, w tym bazujące na typie 054A, podstawowych obecnie okrętach tej klasy w chińskiej marynarce wojennej. W jednym z wariantów fregaty mogą nawet przenosić pociski manewrujące, co jest bardzo atrakcyjną opcją dla Pakistanu, usiłującego zrównoważyć przewagę Indii.

Zobacz też: Pakistan wybiera chińskie okręty podwodne

(quwa.org)

Mak Hon Keong, GNU Free Documentation License, Version 1.2 or any later