Według dziennika The Economic Times Indie i Rosja podpisały umowę na sprzedaż dwóch fregat projektu 11356. Wiadomość nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.

Źródła gazety twierdzą, że obie strony doszły do porozumienia jeszcze przed szczytem Modi–Putin, na którym podpisano umowę na zakup systemu przeciwlotniczego S-400. Kontrakt na fregaty zawarto w ubiegłym tygodniu po negocjacjach dotyczących ceny. Ostatecznie Indie mają zapłacić 950 milionów dolarów.

Rosja usiłowała zainteresować Indie fregatami projektu 11356M Admirał Grigorowicz od roku 2016, kiedy okazało się, że ukończenie jednostek zamówionych dla rosyjskiej marynarki wojennej napotka trudności w związku z zachodnimi sankcjami. Początkowo była mowa o trzech okrętach. Na początku bieżącego roku pojawiła się informacja, że Indie przejmą dwie fregaty budowane pierwotnie dla Rosji, a kolejne dwie powstaną w stoczni w Goa. Obecnie budowa drugiej pary w Indiach ma mieć charakter opcji i nie jest pewna.

Fregaty zostaną dostarczone w roku 2022, ale przybędą do Indii bez siłowni. Pozwoli to na ominięcie sankcji i montaż przewidzianych w pierwotnym projekcie ukraińskich turbin gazowych. Kaliningradzka stocznia Jantar będzie także musiała zmodyfikować okręty pod kątem indyjskich wymagań, które obejmują między innymi montaż ośmiokomorowej pionowej wyrzutni dla pocisków manewrujących BrahMos.

zobacz też: Indie zainteresowane rosyjskimi Giepardami?

(economictimes.indiatimes.com, thediplomat.com)

Пресс-служба Западного военного округа, Creative Commons Attribution 4.0