Według anonimowych źródeł z ukraińskiej marynarki wojennej rząd Stanów Zjednoczonych miał zaoferować Ukrainie używane fregaty typu Oliver Hazard Perry. Byłoby to znacznie wzmocnienie potencjału ukraińskiej marynarki wojennej i realizacja amerykańskich zapowiedzi o wzmocnieniu tamtejszej floty.

Ukraina miała już otrzymać konkretną ofertę, ale ministerstwo obrony jeszcze nie podjęło decyzji. Z jednej strony amerykańskie okręty podniosłyby zdolności bojowe ukraińskiej marynarki wojennej, ale z drugiej strony byłyby to sprzęt zupełnie nowy dla tamtejszych sił zbrojnych: trzeba wziąć pod uwagę koszty remontów, utrzymania, szkolenia i inne.

Fregaty typu Oliver Hazard Perry zaprojektowano w latach siedemdziesiątych jako niedrogie jednostki eskortowe przeznaczone głównie do zwalczania okrętów podwodnych i celów powietrznych. Ich niska cena w połączeniu z uniwersalnością pozwoliły im osiągnąć sukces eksportowy. Ponadto po wprowadzeniu do amerykańskiej marynarki wojennej nowszych typów okrętów fregaty często sprzedawano lub przekazywano za darmo amerykańskim sojusznikom. Polska posiada dwa okręty tego typu.

Zobacz też: Tajwan odebrał dwie używane amerykańskie fregaty

(112.international)

U.S. Navy / Mate 2nd Class Felix Garza Jr