Chińska marynarka wojenna przekazała straży wybrzeża cztery fregaty. Jednostki zostały wypatrzone w trakcie przebudowy i zidentyfikowane przez miłośników okrętów.

Fregaty typu 053H2G znajdują się na różnych etapach przebudowy. Wszystkie zostały pozbawione uzbrojenia, z wyjątkiem czterech podwójnych działek kalibru 37 milimetrów. Usunięty został także radar obserwacji nawodnej typu 360, prawdopodobnie zostanie zastąpiony nowszym, bardziej uniwersalnym urządzeniem. Okręty zostały przemalowane na typowy dla straży wybrzeża na całym świecie kolor biały, na burcie jednej z nich widnieje już duży napis China Coast Guard.

Cztery fregaty typu 053H2G to przedostatni etap długiej linii rozwojowej typu 053, których od połowy lat 70. zbudowano niemal siedemdziesiąt. Jednostki różnych odmian były sprzedawana do Tajlandii, Bangladeszu, Mjanmy (Birmy) i Egiptu. Najwyraźniej zbudowane w latach 1990–1994 okręty typu 053H2G uznano za najlepiej nadające się do konwersji na patrolowce dla chińskiej straży wybrzeża. Jednostki najprawdopodobniej trafią na Morze Południowo- lub Wschodniochińskie, gdzie z racji konfliktów terytorialnych o liczne archipelagi wysepek i atoli Pekin potrzebuje okrętów o dobrej dzielności morskiej oraz stosunkowo dużym zasięgu i autonomiczności.

(navyrecognition.com, fot. United States Government, public domain)