Południowokoreański attaché wojskowy w Buenos Aires podpułkownik Ho Lim poinformował, że Seul przekaże argentyńskiej marynarce wojennej jedną z wycofanych ze służby fregat rakietowych typu Ulsan.

Ho Lim był odpowiedzialny za prowadzenie większości rund negocjacji. W rozmowach uczestniczyli również argentyńscy ministrowie dyplomacji i obrony. Obecnie strona południowokoreańska przygotowuje niezbędną dokumentację do nieodpłatnego przekazania okrętu. Buenos Aires już wysłało list intencyjny w tej sprawie.

Do południowoamerykańskiego państwa popłynie prawdopodobnie fregata Chungnam (FF-953), trzeci okręt tego typu wycofany ze służby. Argentyna ma pokryć jedynie niewielkie koszty operacji, w tym opłacenie delegacji powołanej do oceny stanu technicznego okrętu. Naturalnie Argentyńczycy będą musieli zadbać o sprowadzenie fregaty do kraju i opłacenie kosztów z tym związanych.

Okręt zachowa armatę kalibru 76 milimetrów i cztery działka kalibru 30 milimetrów, ale zostanie pozbawiony wyrzutni pocisków Harpoon, torped, a także systemów kierowania walką. W argentyńskiej marynarce wojennej będzie pełnić funkcję oceanicznego okrętu patrolowego razem z czterema innymi okrętami, które zakupiono we Francji.

Korea Południowa do tej pory wycofała z linii trzy okręty tego typu. Oprócz fregaty Chungnam są to Ulsan (FF-951) i Seoul (FF-952), które w miastach o tych samych nazwach stały się okrętami muzeami. Są to jednostki z pierwszej serii produkcyjnej, wycofane ze służby odpowiednio w 2014 i 2015 roku.

Zobacz też: Okręt podwodny ARA San Juan odnaleziony

(en.mercopress.com)

PH2 M. Correa, USN