Hiszpański rząd wyraził zgodę na rozpoczęcie prac projektowych nad fregatami nowej generacji. Nowe jednostki będą oznaczone jako F-110 i zastąpią sześć fregat typu Santa Maria (F-80) wprowadzonych do służby w latach 1986-1994.

Hiszpańska marynarka wojenna wspólnie ze stocznią Navantia opracowała już wymagania i podjęła prace studyjne nad nowym okrętem. Studium wykonalności wykonane przez Navantię w pierwszej połowie 2014 roku zaowocowało wstępnym projektem nowej fregaty. Po akceptacji programu przez rząd, teraz ruszą kolejne prace badawczo-rozwojowe, na które podpisano umowę o wartości 135 milionów euro.

Zakończenie prac projektowych oraz podpisanie umowy na budowę okrętów spodziewane jest na początku 2016 roku, a pierwsza jednostka miałaby być dostarczona w 2022 roku. Całkowite zastąpienie jednostek typu Santa Maria ma nastąpić do 2030 roku.

Nowe okręty zostaną zaprojektowane do radzenia sobie w konfliktach o wysokiej intensywności w składzie zespołów bojowych oraz w pojedynkę. Jak przystało na fregaty, okręty będą w pełni wielozadaniowe, a ich cechą charakterystyczną ma być zintegrowany maszt łączący w sobie systemy komunikacji, radar, systemy walki elektronicznej oraz sensory optyczne.

(defencetalk.com, na zdjęciu fregata przeciwlotnicza F-100 typu Álvaro de Bazán gdzieś na wodach Zatoki Perskiej, fot. U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 2nd Class Matthew Bash)