20 lutego dowódca francuskiej marynarki wojennej, admirał Christophe Prazuck, przyjął do czynnej służby piątą fregatę typu FREMM – Bretagne (D655). Jednostkę zbudowano, podobnie jak wcześniejsze okręty siostrzane, w konfiguracji zwalczania okrętów podwodnych.

Uroczyste podniesienie bandery na okręcie nastąpiło już w lipcu ubiegłego roku. Potem Bretagne wyszła w trzymiesięczny rejs (Déploiement Longue Durée, czyli długotrwały rejs operacyjny), podczas którego uczestniczyła w ćwiczeniach z okrętami innych państw, w tym w NATO-wskich manewrach „Trident Juncture”. Do portu macierzystego w Breście weszła pod koniec roku 2018.

Bretagne jest drugą fregatą typu FREMM stacjonującą w Breście. Jako pierwsza na stałe na wybrzeże Atlantyku trafiła Aquitaine.

Docelowo Marine nationale ma otrzymać osiem FREMM-ów, klasyfikowanych tam jako typ Aquitaine, w tym sześć w konfiguracji ZOP i dwie w konfiguracji przeciwlotniczej (ostatnia ma wejść do służby w roku 2023). We Włoszech FREMMY-y służą jako typ Bergamini.

Zobacz też: Armée de l’air ćwiczy uderzenia jądrowe z użyciem pocisków ASMP-A

(defense.gouv.fr; na fot. Auvergne – jedna ze starszych fregat typu Aquitaine)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Elesia K. Patten