Francuskim siłom stacjonującym w Mali udało się zlikwidować zastępcę dowódcy miejscowego oddziału Al-Ka’idy Yahię Abou Hammana. Bojownik został zidentyfikowany 21 lutego w konwoju przemieszczającym się na północ od Timbuktu. Oprócz Hammana w operacji zabito kilkunastu innych terrorystów. Do uderzenia wykorzystano zarówno siły powietrzne, jak i lądowe.

Yahia Abou Hamman był jednym z najważniejszych członków Nusrat al-Islam – organizacji będącej komórką Al-Ka’idy działającą w Afryce Zachodniej. Grupa odpowiedzialna jest między innymi za zakłócenie lipcowych wyborów w Mali i niedawne zamachy na terytorium Burkina Faso. Ekstremiści wykorzystują malijskie pustynie do przeprowadzania ataków w całym regionie. Większość tamtejszych grup działa jako filie tak zwanego Państwa Islamskiego lub Al-Ka’idy.

Francuska minister obrony Florence Parly wyraziła zadowolenie z sukcesu francuskich żołnierzy. Jej zdaniem likwidacja tak wysoko postawionego członka grupy może przyczynić się do rozpadu całej siatki i zaburzenia działalności terrorystów w regionie.

Zobacz też: Niemiecki konwój ostrzelany przez malijskich żołnierzy

(africanews.com, rfi.fr)

US Air Force / Staff Sgt. Nathanael Callon