Francuska minister obrony Florence Parly poinformowała o zabiciu Alego Maychou – jednego ze współzałożycieli grupy Nusrat al-Islam (JNIM lub GSIM) i drugiego najbardziej poszukiwanego terrorysty w Sahelu. Nadal poszukiwany jest przywódca organizacji Iyad Ag Ghaly, ukrywający się prawdopodobnie na terenie Mali.

Operację Francuzi przeprowadzili nocą z 8 na 9 października przy wsparciu sił malijskich i amerykańskich.

Członkowie Nusrat al-Islam odpowiadają za większość ataków terrorystycznych w Mali. Powstała w 2017 roku organizacja jest sojuszem kilkunastu mniejszych grup, które stworzyły koalicję i wspólnie związały się z Al-Ka’idą. Ostatnią głośną operacją przeprowadzoną przez GSIM było uderzenie na bazę w regionie Menaka przy granicy z Nigrem. W wyniku ataku poległo czterdziestu dziewięciu malijskich żołnierzy.

Ibrahim Boubacar Keïta, prezydent Mali, przyznaje, iż jego kraj nie poradzi sobie bez wsparcia społeczności międzynarodowej. Unia Europejska, ONZ i Francja zorganizowały szereg misji mających na celu poprawę bezpieczeństwa w kraju. Obok operacji bojowych prowadzone są również działania mające podnieść poziom wyszkolenia miejscowych sił zbrojnych.

Zobacz też: UNICEF: W Mali podwoiła się liczba dzieci-żołnierzy

(rfi.fr)

Thomas Goisque, GNU Free Documentation License, Version 1.2 or any later