Francuska agencja prasowa AFP poinformowała 8 lutego, że niebawem rozpoczną się prace zmierzające do budowy następcy lotniskowca Charles de Gaulle. Informacje te są na razie nieoficjalne, ale wypłynęły ze źródeł zlokalizowanych we francuskim ministerstwie obrony. Założenia budowy nowego lotniskowca zawarte są w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2019–2025.

Do czasu wycofania Charles’a de Gaulle’a upłynie jeszcze dużo czasu. Okręt ma zakończyć czynną służbę w roku 2040. Niemniej jednak już teraz powinny rozpocząć się prace badawcze i rozwojowe, gdyż dla Marine Nationale i francuskiego przemysłu stoczniowego będzie to duże wyzwanie. Obecne założenia w sprawie budowy lotniskowca wydają się jednak bardzo powściągliwe. Paryż daje sobie znaczny margines dla przyszłych działań, gdyż może dojść do szybszego wprowadzenia okrętu do służby, co zaowocuje komfortową sytuacją pozwalającą na dysponowania dwoma okrętami tej klasy.

– Zastrzegamy możliwość posiadania drugiego lotniskowca obok Charles’a de Gaulle’a lub po jego wycofaniu – przekazało źródło ulokowane blisko minister obrony Florence Parly.

Projektantem nowego lotniskowca zostanie koncern Naval Group, który zakłada jak najszybsze rozpoczęcie finansowania prac badawczo-rozwojowych. Koresponduje to z planami wykorzystania nowego lotniskowca jako zastępcy Charles’a de Gaulle’a podczas wykonywanych co siedem lat okresowych remontów.

Program modernizacji francuskich sił zbrojnych zakłada jak najszybsze rozpoczęcie prac badawczo-rozwojowych. W pierwsze kolejności należy wybrać napęd dla lotniskowca i zainteresować się ograniczeniami technologicznymi, w szczególności dotyczącymi systemu katapult.

Marine Nationale stoi na stanowisku, że najlepsza będzie katapulta elektromagnetyczna w postaci amerykańskiego systemu EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System), opracowanego przez koncern General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS). W 2017 roku w ośrodku badawczym Lakehurst w New Jersey Dowództwo Systemów Powietrznych przekazało Paryżowi informacje na temat EMALS i aerofiniszera.

Francja na swoje siły zbrojne w latach 2019-2025 planuje przeznaczyć około 295 miliardów euro. Tym samym do 2025 roku zwiększy wydatki na obronę do 2% PKB.

Zobacz też: Francuzi chcą ograniczyć użycie śmigłowców

(navyrecognition.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Julia A. Casper