Paris Air Show 2015 być może wyjaśni, które systemy przeciwlotnicze wybiorą Gruzini dla zapewnienia skutecznej krajowej obrony powietrznej. Do prasy przedostały się jedynie pogłoski o tym, że została sfinalizowana umowa gruzińsko-francuska w sprawie dostaw systemów obrony powietrznej, w tym przeciwlotniczej. Wiele szczegółów transakcji pozostaje owiane tajemnicą.

Minister obrony Tina Chidaszeli oświadczyła, że Gruzja podpisała umowę z firmą Thalesraytheonsystems15 czerwca w Paryżu. Przedmiotem ma być zakup „zaawansowanych” systemów obrony powietrznej. Dokładny typ systemu, jego cena i inne szczegóły obie strony utrzymują w tajemnicy.

– Nie mogę mówić o szczegółach podpisanej umowy. Informacje o tego typu zamówieniach powinny być tajne i utrzymywane w ścisłej tajemnicy przez każdego urzędnika państwowego. W przeciwnym razie moglibyśmy kontynuować naszą rozmowę po rosyjsku bez konieczności wydawania pieniędzy na tłumaczenie, aby dowiedzieć się więcej na temat tego porozumienia – powiedziała Chidaszeli w wywiadzie dla państwowej stacji telewizyjnej.

W sieci na stronach internetowych gruzińskiego ministerstwa obrony ukazały się zdjęcia produkowanych przez konsorcjum Thales Raytheon Systems taktycznych radarów typu Ground Master 200 w wersji mobilnej i systemów obrony powietrznej Crotale NG.
Ground Master 200 należy do rodziny trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych. Ma na celu wykrywanie obiektów powietrznych na odległościach do czterystu kilometrów i pułapie do trzydziestu tysięcy metrów. Rozmieszczony jest w sąsiedztwie kluczowych instalacji i oddziałów wojska.

Crotale NG jest systemem krótkiego zasięgu złożonym z kierowanych pocisków rakietowych powierzchnia-powietrze działającym w każdych warunkach pogodowych. System wykorzystuje pociski VT-1 osiągające prędkość 3,5 Ma i maksymalny zasięg jedenastu kilometrów na pułapie od dziesięciu do sześciu tysięcy metrów. Crotale NG oprócz nowego pocisku dysponuje nowo opracowanym system wykrywania celów i kierowania ogniem. Wyrzutnia, również specjalnie zaprojektowana, składa się z ośmiu rurowych kontenerów. Montuje się ją na podwoziach samobieżnych lub przyczepach. W skład systemu wchodzą również: radar wykrywania celów o zasięgu do dwudziestu kilometrów, radar naprowadzania i telewizyjny oraz termowizyjny system naprowadzania. Kompleks Crotale NG wyposażony jest w system przeciwdziałania elektronicznego ECM (Electronic CounterMeasures).

Nie da się jednak ukryć, że Crotale NG nie rozwiąże sprawy gruzińskiej obrony powietrznej. Potrzeby jest system z prawdziwego zdarzenia. Ze słów minister Chidaszeli można wywnioskować, że Gruzini są blisko pozyskania innych francuskich systemów. Gruziński minister oświadczyła, że razem z Francuzami przygotowali nową umowę, która zostanie podpisana w ciągu kilku tygodni. Być może będzie to od dawna spodziewany SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1, o którym niedawno wspominał poprzedni szef resortu obrony, Mindia Dżanelidze.

(armyrecognition.com; fot. David Monniaux, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)