O 650 milionów euro ma zostać zmniejszony budżet francuskiego ministerstwa obrony w celu załatania wynoszącej 3 miliardy euro dziury budżetowej. Cięcia będą dotyczyć transakcji zakupu i modernizacji sprzętu wojskowego, planowanych głównie na rok 2013.

Program walki z deficytem w budżecie Francji dotyka niemal wszystkie ministerstwa, jednak zaskakująca jest decyzja o obniżkach w sektorze militarnym. Jeszcze 13 listopada przyznano specjalną kwotę niemal 578 milionów euro na pokrycie kosztów związanych ze styczniową interwencją w Mali oraz wydatki logistyczne wynikające z wycofania francuskiego kontyngentu z Afganistanu.

Budżet francuskiego resortu obrony ustalany jest co roku, dlatego minister Jean-Yves Le Drian ma nadzieję na wyrównanie w kolejnych latach. W roku 2013 na siły zbrojne ma zostać przeznaczone około 31 miliardów euro, co stanowi 2,3% PKB. 10 miliardów euro corocznie jest przyznawanych na zakup i modernizację sprzętu wojskowego.

Francja na początku 2013 roku zaangażowała się w interwencję militarną w ogarniętej wojną domową Mali. Operacja pod kryptonimem Serwal, realizowana od stycznia, ma za zadanie zapewnić stabilizację polityczną i pokonanie fundamentalistów islamskich działających w północnej części kraju.

(defensenews.com)