Argentyński minister obrony Julio Martínez w wywiadzie powiedział, że jego kraj negocjuje z Francją zakup dwunastu myśliwców Mirage F1 i Mirage 2000, a także pozyskanie silników dla dwudziestu samolotów Pucará. Minister Martínez spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem na targach Eurosatory.

Rozmowy mają odbywać się w bardzo przyjacielskiej atmosferze, a ewentualna umowa będzie realizowana w formule międzyrządowej, co pozwoli uniknąć kolejnych pośredników. W tej chwili Argentyna nie posiada ani jednego sprawnego myśliwca naddźwiękowego. Argentyński minister odmówił udzielenia informacji na temat wartości potencjalnej umowy czy terminu jej realizacji, zasłaniając się tym, że negocjacje nie zostały jeszcze zakończone. Dodał jedynie, że swoje samoloty oferowały także Włochy i Szwecja.

Zakup Mirage’ów powinien być optymalny także ze względu na to, że argentyńscy piloci przez lata byli użytkownikami starszych wersji tych samolotów, więc zaadaptowanie się do nowych maszyn powinno pójść szybko. Negocjowany jest również zakup nowych silników Astazou produkcji Safran Helicopters Engines. Dzięki temu samoloty Pucará będą mogły powrócić do wykonywana misji patrolowania granic, zwłaszcza północnej, gdzie przebiegają szlaki przemytników narkotyków.

(defense-aerospace.com, fot. MilborneOne, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)