Począwszy od tego miesiąca 300 francuskich żołnierzy wojsk lądowych i żandarmów będzie pełnić służbę na Litwie, w rejonie miasteczka Rukłe w okręgu kowieńskim. Wojskowych wspierać będzie pięć czołgów podstawowych Leclerc, czternaście transporterów opancerzonych VBCI i pięć pojazdów opancerzonych VAB. Oddelegowane środki są nieco większe niż poprzednio – dołączył jeszcze jeden Leclerc. Sprzęt pochodzi z uzbrojenia 5. Pułku Dragonów.

Miejscem stacjonowania Francuzów będzie Pułk Szkolenia imienia Wielkiego Hetmana Litewskiego Janusza Radziwiłła (Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomasis pulkas). Żołnierze rozlokowani będą na czas sześciomiesięcznej misji w ramach Wielonarodowego Batalionu NATO na Litwie. Liczy on ponad tysiąc żołnierzy i dowodzony jest przez Niemcy.

Pojazdy i żołnierze trafią w skład sił Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP, Enhanced Forward Presence), inicjatywy powstałej podczas spotkania szefów państw i rządów NATO w Warszawie w 2016 roku. Była to reakcja na agresję Rosji na Ukrainę w 2014 roku i aneksję Krymu, co spowodowało konieczność ochrony państw na wschodniej i północno-wschodniej flance sojuszu.

W czerwcu hiszpańskie ministerstwo obrony poinformowało o wysłaniu na Łotwę czołgów podstawowych Leopard 2E, bojowych wozów piechoty Pizarro i gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. Pojazdy trafiły tam w ramach NATO eFPBG Latvia. Po raz pierwszy rozmieszczono je tam w ramach NATO eFPBG Latvia w 2017 roku. Hiszpański kontyngent tworzą kompania zmechanizowana i kompania inżynieryjna. W skład tej pierwszej wchodzi pluton pancerny i dwa plutony zmechanizowane.

Zobacz też: US Army chce desantować cztery JLTV jednocześnie

(armyrecognition.com)

12e régiment de cuirassiers – Armée de Terre