Nagłe załamanie pogody zmusiło wczoraj siedem francuskich myśliwców wieloozadaniowych Dassault Rafale M do lądowania w Indonezji. Maszyny wchodzą w skład komponentu lotniczego Charles’a de Gaulle’a, który obecnie jest w trakcie tournée po Azji.

Rafale’e wystartowały z lotniskowca, znajdującego się wówczas około 180 kilometrów na zachód od granic indonezyjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, do rutynowego lotu szkoleniowego. Jako że ryzyko związane z powrotem na pokład de Gaulle’a uznano za zbyt wysokie, myśliwce skierowano na Sumatrę – do bazy lotniczej (i cywilnego portu lotniczego) Sultan Iskandar Muda w Banda Aceh na północnym krańcu wyspy. Francuzi wylądowali w Banda Aceh o godzinie 11.45.

Dowódca bazy, pułkownik Hendro Arief, podkreślił, że lotnicy zachowywali się profesjonalnie i postępowali zgodnie z poleceniami wydawanymi przez gospodarzy. Samoloty nie przenosiły uzbrojenia, jedynie ćwiczebne (nieodpalane) pociski MICA. Według najnowszych informacji cztery lub pięć samolotów wróciło na okręt macierzysty następnego dnia.

Informacje o pozostałych dwóch lub trzech są sprzeczne. W jednym prawdopodobnie stwierdzono usterkę techniczną, toteż konieczne było ściągnięcie techników z lotniskowca. Jeśli tak faktycznie było, przywieziono ich na miejsce na pokładzie samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli E-2C Hawkeye.

Komponent lotniczy de Gaulle’a w czasie tego rejsu liczy trzydzieści myśliwców Rafale M, a także dwa E-2C i dwa śmigłowce (jeden SA365 Dauphin i jeden NH90 NFH Caïman).

Zobacz też: Armée de l’air ćwiczy uderzenia jądrowe z użyciem pocisków ASMP-A

(channelnewsasia.com, rencongpost.com)

US Navy / Petty Officer 3rd Class Christopher A. Michaels