Francuski Generalny Dyrektoriat Uzbrojenia złożył w spółce Arquus zamówienie na 1200 nieopancerzonych wielozadaniowych samochodów terenowych. Pojazdy noszące wojskowe oznaczenie VT4 są pochodną Forda Everesta. Arquus to nowa nazwa dawnego Renault Trucks Defense.

Ustawa o planowaniu wojskowym na lata 2019–2025 podpisana przez prezydenta 13 lipca podkreśla konieczność wymiany starzejącego się sprzętu sił zbrojnych. W tym wypadku nowe samochody zastąpią znajdujące się w uzbrojeniu od lat osiemdziesiątych P4.

VT4 znajdą się na wyposażeniu wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także Gwardii Narodowej. Będą wykorzystywana głównie do szybkiego transportu i patrolowania na terenie samej Francji, ale będą mogły być używane także w czasie bezpiecznych misji zagranicznych. W samochodzie znajdzie się miejsce dla czterech żołnierzy z systemem FÉLIN lub pięciu bez tego systemu.

Seryjne cywilne samochody będą dostosowywane do potrzeb wojskowych w fabryce Arquusa w Saint-Nazaire. Militaryzacja będzie polegała na zwiększeniu ich możliwości w poruszaniu się poza terenem utwardzonym, przygotowaniu do montażu radiostacji i zamontowaniu uchwytów na broń. Ponadto Arquus zobowiązał się do utrzymywania dziewięćdziesięcioprocentowej sprawności floty pojazdów, które będą serwisowane w ogólnokrajowej sieci Renault.

Zobacz też: Rumuni uzbroili Dacię Duster w zsmu

(defense.gouv.fr, defense-aerospace.com)

Arquus