Francuski Urząd Zamówień Obronnych zamówił w Airbus Helicopters dodatkowy śmigłowiec wielozadaniowy H225M Caracal. Maszyna zostanie dostarczona w konfiguracji identycznej jak wcześniejsze francuskie śmigłowce, a więc między innymi z sondą do pobierania paliwa w locie. Śmigłowiec będzie stacjonował w Cazaux; będzie wykorzystywany do wsparcia operacji sił specjalnych i misji poszukiwawczo-ratunkowych.

– Jesteśmy dumni z zaufania po raz kolejny okazanego Caracalowi przez francuskie siły powietrzne – powiedziała wiceprezes Airbus Helicopters Alexandra Cros. – Dzięki swojej uniwersalności i dużemu zasięgowi H225M jest dla sił zbrojnych prawdziwą wartością dodaną. Może operować z lądu i okrętów, a czas do startu wynoszący jedynie pięć minut sprawia, że śmigłowiec jest zawsze gotowy do wypełniania kolejnych zadań.

Do tej pory zostało zamówionych ponad 180 H225M, a dziewięćdziesiąt siedem zostało już dostarczonych. Caracale znajdują się w uzbrojeniu między innymi Francji, Brazylii, Malezji, Indonezji i Tajlandii. Indonezja niedawno również złożyła zamówienie na osiem dodatkowych maszyn. Wśród przyszłych użytkowników są Węgry, Kuwejt i Singapur.

Zobacz też: Ukraina odebrała pierwsze H225

(airbus.com)

Airbus Helicopters