Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała 18 grudnia o wycofaniu się amerykańskiego koncernu Teledyne z planów kupna Photonisa, jednego z krajowych liderów produkcji systemów noktowizyjnych. Transakcję zablokowano, ponieważ oferta Teledyne nie spełniła „przepisów dotyczących inwestycji zagranicznych we Francji”.

Sprawa Photonisa zaczęła się blisko rok temu, gdy firma została wystawiona na sprzedaż przez właściciela, fundusz inwestycyjny Ardian. Możliwość kupna jednej z ważniejszych firm w sektorze nocnych systemów wizyjnych, ale także analizatorów spektrometrii masowej, zelektryzowała rynek.

Do gry włączył się wówczas Teledyne. Amerykański koncern chce rozwijać swoje zdolności z zakresie optroniki, uczestniczy także w programie US Air Force zmierzającym do opracowania okularów i wizjerów chroniących oczy pilotów przed oślepieniem przez laser. Teledyne chciał kupić Photonisa za kwotę około 500 milionów dolarów.



Na przeszkodzie stanęły jednak władze Francji. Jako pierwsza do działań przystąpiła agencja uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement). Photonis jest dla francuskich sił zbrojnych kluczowym podmiotem. Firma bowiem nie tylko dostarcza noktowizory, ale także uczestniczy w realizowanym przez komitet do spraw energii atomowej CEA eksperymentalnym programie Laser Mégajoule. Photonis uczestniczy również w modernizacji francuskiego potencjału nuklearnego i rozwoju sił kosmicznych, a także dostarcza lampy elektronowe, nadal używane w niektórych systemach łączności.

W sprawę zaangażowało się ministerstwo gospodarki, które ustnie poinformowało Amerykanów o swojej negatywnej opinii. We wrześniu tego roku Teledyne zaczęło mówić o możliwości wycofania się z transakcji. Okazało się to jednak próbą nacisku na Ardian w celu uzyskania korzystniejszej ceny. Koncern poinformował 26 października o uzyskaniu rabatu wysokości 15%, co przekładało się na cenę 425 milionów dolarów. Efektem tej zagrywki było jednak bezpośrednie włączenie się Paryża i właśnie zablokowanie transakcji.

Po tym zwycięstwie rząd pozostał z nadal otwartą sprawą przyszłości Photonisa. Najprawdopodobniej, na co wskazują wypowiedzi polityków, Paryż nadal będzie naciskać na Thalesa i Safrana, aby wykupiły przedsiębiorstwo. Oba koncerny już wcześniej odrzuciły jednak propozycję jako nieopłacalną ekonomicznie. W grę wchodzi więc przekonanie innego francuskiego funduszu inwestycyjnego, aby wykupił Photonisa.

Zobacz też: Pierwsze testy radaru LTAMDS

(opex360.com)

US Marine Corps / Sgt. Anna Albrecht