We francuskich siłach powietrznych odbyła się oficjalna ceremonia wycofania ze służby samolotów uderzeniowych Mirage 2000N. Były one przystosowane do przenoszenia pocisków z głowicami atomowymi i stanowiły lotniczy komponent francuskiego systemu odstraszania jądrowego.

Mirage’e 2000N weszły do uzbrojenia w 1988 roku. Ostatnich dwanaście sztuk jest na wyposażeniu eskadry 2/4 „Lafayette”. W ciągu dwóch miesięcy zostaną rozmontowane. Części będące w dobrym stanie technicznym posłużą do napraw innych wersji Mirage’ów 2000 pozostających w służbie. Rolę nosiciela broni jądrowej przejęły samoloty Rafale.

Mirage 2000N to dwumiejscowa wersja zaprojektowana specjalnie z myślą o penetracji wrogiej przestrzeni powietrznej na małej wysokości i zdolna do przenoszenia pocisków ASMP i ASMPA. Samoloty mogły przenosić także uzbrojenie konwencjonalne i były w tej roli wykorzystywane w licznych operacjach zagranicznych – „Crécerelle” i „Deliberate Force” na Bałkanach, „Harmattan” w Libii, „Chammal” na Bliskim Wschodzie i „Barkhane” w Sahelu. Ostatni Mirage 2000 powrócił z misji w Afryce w kwietniu.

W czasie służby samoloty tego typu były na wyposażeniu czterech eskadr – 1/4 „Dauphiné”, 3/4 „Limousin”, 2/3 „Champagne” i 2/4 „Lafayette”. Dwa Mirage’e 2000N tworzyły także zespół pokazowy Ramex Delta.

Zobacz też: Studia nad pociskiem ASN4G

(aircosmosinternational.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl