Francja wyśle na Pacyfik i Daleki Wschód jeden ze śmigłowcowców desantowych typu Mistral. Mimo licznych problemów Paryż wykazuje coraz większe zainteresowaniem odbudową swojej pozycji w basenie Oceanu Spokojnego.

Nie poinformowano jeszcze, który z okrętów wyruszy na drugą stronę globu. Wiadomo natomiast, że razem z Francuzami popłynie grupa brytyjskich żołnierzy wyposażonych między innymi w dwa śmigłowce transportowe. Francusko-brytyjska grupa ma przepłynąć przez Morze Południowochińskie, a następnie udać na Tinian, gdzie przeprowadzi ćwiczenia wspólnie z Amerykanami. Nie będą to jednak zwykłe manewry sojuszniczych marynarek wojennych, ich głównym tematem będzie przeprowadzanie desantu morskiego. Mistral ma pełnić w ich trakcie funkcję okrętu flagowego.

Wspólne amerykańsko-brytyjskie-francuskie ćwiczenia są postrzegane jako kolejny sygnał w stronę Chin, tym bardziej że udział w nich może wziąć również Japonia, która sama zamierza podobno przeprowadzić demonstrację siły na Morzu Południowochińskim. Ekspansywna polityka Pekinu budzi niepokój także w Paryżu, który obawia się o bezpieczeństwo francuskich posiadłości na Pacyfiku.

Nie będzie to pierwsza wizyta okrętu typu Mistral w Azji Wschodniej. W maju ubiegłego roku Tonnerre zawinął do wietnamskiej bazy Cam Ranh.

(channelnewsasia.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Rafael Martie