Podczas wizyty prezydenta Francji w Addis Abebie doszło do podpisania pierwszej w dziejach umowy francusko-etiopskiej dotyczącej współpracy wojskowej. Emmanuel Macron oświadczył, że porozumienie zakłada między innymi wsparcie dla projektu odbudowy etiopskiej marynarki wojennej.

Nie ujawniono jednak żadnych szczegółów. Nie wiadomo więc na przykład, z których portów miałyby korzystać okręty należące do kraju pozbawionego dostępu do morza.

Francja pragnie wykorzystać moment, w którym Addis Abeba prowadzi politykę otwartości i zdobyć wpływy gospodarcze, kulturalne i wojskowe we wschodniej Afryce. Oprócz porozumienia w sprawie wsparcia modernizacji sił zbrojnych Etiopii Macron zapowiedział więc sfinansowanie prac zabezpieczających miejscowe zabytki, w szczególności niszczejących słynnych trzynastowiecznych kościołów skalnych w Lalibeli – świętego miejsca Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Francuskiej delegacji towarzyszy grupa pięćdziesięciu przedsiębiorców. Wśród nich znajdują się między innymi przedstawiciele koncernu telekomunikacyjnego Orange, firmy transportowej CMA CGM i grupy Soufflet z branży spożywczej. Mają oni nadzieję na zdobycie kontraktów umożliwiających wejście na rynek wschodnioafrykański.

Zobacz też: Rosja planuje budowę bazy w Erytrei

(voanews.com)

AMISOM / Ilyas Ahmed