Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała, że wszczęto śledztwo dotyczące wysokiego rangą oficera, który jest podejrzewany o niedochowanie tajemnicy. Według nieoficjalnych informacji chodzi o przekazywanie poufnych informacji obcemu państwu, najprawdopodobniej Federacji Rosyjskiej.

Radio Europe 1 precyzuje, że chodzi o podpułkownika pełniącego służbę we Włoszech w strukturach NATO (zapewne w Sojuszniczym Dowództwie Sił Połączonych w Neapolu). Miał on przekazywać tajne dokumenty rosyjskiemu wywiadowi. Według anonimowego źródła z wymiaru sprawiedliwości oficerowi postawiono zarzuty obejmujące szpiegostwo na rzecz obcego mocarstwa, które zagraża podstawowym interesom Francji.

Oficer został aresztowany 20 sierpnia przez francuski kontrwywiad DGSI (Direction Générale de la Sécurité Intérieure) we Francji, gdzie przebywał na urlopie, na chwilę przed ponownym wyjazdem do Włoch. Podejrzany zna język rosyjski i był widziany we Włoszech z mężczyzną zidentyfikowanym jako agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Jest to trzeci w sierpniu przypadek zatrzymania osoby podejrzewanej o szpiegostwo na rzecz Rosji w państwie NATO. W Oslo zatrzymano Harsharna Singha Tathgara, natomiast 21 sierpnia w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem szpiegostwa został aresztowany były oficer US Army Peter Rafael Dzibinski Debbins.

Zobacz też: Boliwia zainteresowana Super Tucano

(europe1.fr)

Dirk Möbius, CC BY-SA 3.0 DE