Przedstawiciel francuskich sił zbrojnych oficjalnie potwierdził krążące od dłuższego czasu pogłoski o zainteresowaniu śmigłowcami CH-47 Chinook. Rozważany jest również leasing dwóch CH-47F, który pozwoliłby na przetestowanie śmigłowców przed zakupem większej partii.

Informacje potwierdził pułkownik Bruno Paupy, zastępca szefa wydziału planowania francuskich sił powietrznych, w czasie konferencji International Military Helicopter 2020. Pułkownik powiedział, że Chinooki pozwolą wypełnić dziurę w możliwościach operacyjnych. Ponieważ pozyskanie śmigłowców nie zostało ujęte w najnowszym planie zakupowym francuskich sił zbrojnych, ich wyleasingowanie pozwoliłoby obejść to ograniczenie, a ewentualny zakup byłby zrealizowany po 2025 roku.

Ponadto zakup odłożony w czasie pozwoli Francji na pozyskanie od razu śmigłowców w zmodernizowanym wariancie CH-47 Block II, który dzisiaj jest dostępny jedynie dla śmigłowców przeznaczonych do wsparcia wojsk specjalnych MH-47G. Wcześniejsze informacje mówiły o chęci zakupu przez Francję właśnie tego modelu.

Zobacz też: Nowa rosyjska bomba głębinowa

(flightglobal.com)

Airwolfhound, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International