Francuskie przedsiębiorstwo Soframe – wchodzące w skład grupy przemysłowej Lohr – zaprezentowało koncepcję rodziny pojazdów Mosaic (Mission Observation Surveillance Acquisition Investigation Combat). Przedstawiciele spółki zapewniają, że nowa platforma będzie spełniać wszelkie wymagania dla lekkich pojazdów rozpoznawczych i wsparcia działań piechoty. Ponadto pojazdy te mają się charakteryzować wielofunkcyjnością i otwartą architekturą, co pozwoli stworzyć szerokie spektrum wersji specjalistycznych.

Załoga składać się będzie z dwóch do czterech osób. Pojazdy otrzymają uzbrojenie od karabinów maszynowych kalibru 7,62 milimetra do armat automatycznych kalibru 30 milimetrów, umieszczenie w wieżach załogowych lub stanowiskach zdalnie sterowanych. Na wyposażeniu znajdą się też między innymi mikrodrony i lądowe roboty rozpoznawcze.

Soframe specjalizuje się w produkcji pojazdów opancerzonych dla wojska i służb ochrony bezpieczeństwa. Jego obecne plany wskazują, że Mosaic ma powstać w trzech głównych konfiguracjach: rozpoznawczej, wsparcia ogniowego i nosiciela wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP. Tym samym ma wykorzystywać system LynkEUs Dismounted, który składa się z przenośnej wyrzutni pocisków MMP i małego bezzałogowego statku latającego Novadem NX70. Sprawą otwartą pozostaje tworzenie innych wariantów.Mosaic ma nadawać się do działań w konfliktach o dużej intensywności, w związku z czym wprowadzono wiele innowacji w dziedzinie ochrony balistycznej i przeciwminowej. Kadłub pojazdu będzie wykonany ze stali o bardzo wysokiej twardości (HHS) z domieszką wysokowydajnych materiałów niemetalicznych. Zastosowanie materiałów tego typu ma zapewnić załodze i wyposażeniu wysoki poziom ochrony w bezpośrednim kontakcie z przeciwnikiem. Dodatkową zaletą ma być montaż specjalnych opatentowanych przez Soframe kominów kierujących energię eksplozji poza przedział załogi.

Producent zapewnia, że pojazd będzie odznaczał się wysoką mobilnością i podobnie jak Griffony i VBCI otrzyma napęd hybrydowy, co ma zwiększyć zdolność do prowadzenia misji rozpoznawczych poprzez obniżenie sygnatury termicznej i dźwiękowej. Elektryczny napęd znajdzie również zastosowanie w sytuacji, gdy Mosaic będzie używany w trybie zdalnego sterowania.

Rodzina tych wozów dołącza tym samym do dwóch innych konstrukcji – Thales Hawkei i Arquus Scarabée – jako kandydat na VBAE (Véhicule Blindé d’Aide à l’Engagement), czyli pierwsze zdalnie sterowane wozy, które mają trafić na wyposażenie francuskich wojsk lądowych i stać się następcą pojazdów patrolowych VBL (Véhicule Blindé Léger). Francuzi chcą, aby program VBAE stał się „programem europejskim”, co z pewnością przyczyniłoby się do przypływu gotówki ze środków europejskich.Przezbrojenie z VBL będzie jednym z zadań w ramach programu SCORPION (Synergie du contact renforcée par la polyvalence et l’infovalorisation), który zmierza nie tylko do wymiany sprzętowej we francuskich wojskach lądowych, ale również do zmiany ich sposobu użycia, taktyki na polu bitwy oraz podniesienia jakości działań i świadomości sytuacyjnej w konfrontacji z przeciwnikiem. Francuskie ministerstwo sił zbrojnych zakłada, że VBAE trafią do pododdziałów do 2025 roku, jednak najpierw dowództwo wojsk lądowych – w latach 2019–2025 – zamierza odebrać 730 zmodernizowanych VBL, które wymagają unowocześnienia silnika, skrzyni biegów, układu hamulcowego i zawieszenia. Obecnie w służbie pozostaje ponad 1600 sztuk.

VBL 1. Pułku Powietrznodesantowego Huzarów w Afganistanie.
(Supercopter, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Mosaic ma być również integrowany z wyposażeniem, które jest pozyskiwane w ramach SCORPION-a, co pozwoli na ujednolicenie systemów wykorzystywanych we wojskach lądowych, a w przyszłości obniży ponadto koszty logistyczne w przypadku remontów, modernizacji i szkoleń załóg. Rodzina tych pojazdów ma być również atrakcyjnym towarem eksportowym dzięki otwartej architekturze oraz zdolności do integracji z wyposażeniem i systemami wykorzystywanymi przez potencjalnych odbiorców zagranicznych.

Zobacz też: Irański Su-22M4 odpalił nowy pocisk

(informacja prasowa)

materiały prasowe Soframe